Rondreis Ghana, Togo & Benin22 dagen
Ghana is bebost met regenwoud, maar heeft ook lange stranden met indrukwekkende slavenforten. In Togo en Benin wordt het ritme van alledag bepaald door voodoo en hebben de verschillende bevolkingsgroepen als de Bassar, Somba en Kabye hun rijke cultuur goed bewaard. Hun lemen huizen gaan op in het mooie landschap.
- Amsterdam - Accra
- Accra
- Accra - Elmina - Cape Coast
- Cape Coast, excursie Kakum nationaal park
- Cape Coast - Kumasi
- Kumasi
- Kumasi - Bunso - Tafo - Akosombo
- Akosombo - Ho
- Ho - Kpalimé
- Kpalimé - Atakapamé - Bassar - Kara
- Kara
- Kara - Natitingou
- Natitingou
- Natitingou - Taneka Béri - Djougou
- Djougou - Savalou - Dassa - Abomey
- Abomey - Porto Novo - Aguégués - Cotonou
- Cotonou - Ganvié - Ouidah - Possotome
- Possotome, bezoek Bopa
- Possotome - Grand Popo
- Grand Popo
- Grand Popo - Cotonou, vlucht naar Amsterdam
- aankomst Amsterdam
GHANA
Accra, Elmina en Cape Coast
Dag 1 Amsterdam - Accra
Dag 2 Accra
Dag 3 Accra - Elmina - Cape Coast
Accra, de hoofdstad van Ghana, heeft een dorpskarakter. Op de verkeerspleinen is het echter een drukte van belang en tiert de straathandel welig. Loop ook eens door de straten van het oude Accra omlaag naar de haven. Hier zorgen bontgeschilderde piroques voor een fascinerend schouwspel. Fort Ussher is de door de Nederlanders gebouwd maar nu in slechte staat. In het Kwame Nkrumah memorial Park wordt de eerste president van Ghana herdacht en zorgen de fonteinen voor enige verkoeling. Even ten noorden van de stad hebben de Britten de botanische tuinen van Aburi aangelegd.
We volgen de kust - één van West-Afrika’s meest spectaculaire verrassingen: verlaten, met palmen omzoomde zandstranden, zo ver het oog reikt en verder. Hier en daar liggen vissersdorpjes langs de kust, waar de mannen, begeleid door ritmisch gezang, de netten binnenhalen. Op tientallen plaatsen hebben Engelsen, Fransen en onze voorouders forten gebouwd, die ze gebruikten als uitvalsbasis voor de handel.
Sommige forten zijn klein, andere gigantisch van afmeting, zoals de forten in Cape Coast en Elmina. Hier treden we in de voetsporen van de Nederlandse West-Indische Compagnie. Het fort in Elmina is gebouwd door de Portugezen, maar daarna wapperde hier voor 200 jaar de Nederlandse driekleur. Tegen zonsondergang vaart de vissersvloot binnen en worden manden met vis de wal op gedragen.
Kakum nationaal park en Kumasi
Dag 4 Cape Coast - excursie naar Kakum nationaal park
Dag 5 Cape Coast - Kumasi
Dag 6 Kumasi
Vanuit Cape Coast maken we een tocht naar het nationale park Kakum, dat is opgericht om de unieke flora en fauna van het tropische regenwoud te beschermen. Wie durft kan hier over zeven touwbruggen lopen.
Kumasi is de hoofdstad van de machtige Ashanti. Zij bewaarden hun autonomie en onderwierpen zich pas aan het begin van de vorige eeuw aan het Engelse regime. In het koninklijk paleis en het museum vind je veel uitingen van hun boeiende cultuur. Het betreffen vaak kostbare gouden voorwerpen, die slechts door een dun touwtje van de toeschouwer zijn gescheiden. Handelaren uit alle windstreken komen samen op de markt, de grootste van West-Afrika. In een kleurige mierenhoop vind je de meest prachtige handgemaakte voorwerpen, amuletten en kunstig geweven doeken, kente genaamd.
In de omgeving van Kumasi bevinden zich verschillende dorpen waar men zich bezig houdt met het weven van Kente, het maken van kralen en houtsnijwerk. Ook is het mogelijk om aan de hand van de ‘verloren was’ techniek bronzen figuren te gieten. Bij belangstelling kunnen we een school of een kliniek bezoeken.
Voltaregio
Dag 7 Kumasi - Bunso - Tafo - Akosombo
Dag 8 Akosombo - Mount Afadjato - Ho
We reizen naar het zuidoosten van Ghana naar de Volta regio. Onderweg maken we in Tafo een stop bij het Cacao Research Institute. Hier krijgen we uitleg over een van Ghana’s belangrijkste export producten, cacao, het voornaamste bestanddeel van chocola. Bij Koforidua maken we een korte wandeling naar de Akaawatervallen.
We reizen verder naar de oevers van het Voltameer, een reusachtige stuwmeer. De Akosombodam voorziet het hele land van elektriciteit. Als we toestemming krijgen kunnen we de hydro-elektrische dam bezoeken of een boottocht op het meer maken. In de Voltaregio vormt de beklimming van de Afadjato een uitdaging. Bij de afdaling brengen de Wii watervallen verkoeling.
TOGO
Kpalimé, Bassar, Sokodé en Kara
Dag 9 Ho - Kpalimé
Dag 10 Kpalimé - Atakpamé - Bassar - Kara
Dag 11 Kara, optioneel bezoek Sarakawa Nationaal Park
Rond Kpalimé wordt veel cacao en koffie verbouwd en je vindt er een vlindertuin. In het regenseizoen trekken de watervallen rond Mount Ayomé veel bezoekers. De volgende dag is een lange reisdag over slechte wegen. We reizen noordwaarts naar Bassar. Onderweg passeren we oude ijzeren Bailey bruggen en reizen door verschillende stamgebieden.
De dorpen van de Kotokoli zijn herkenbaar aan de graansilo’s. Op weg naar Kara maken we een stop in het leefgebied van de Bassar. De Bassar leven in opvallende grote lemen huizen met een puntdak. Alom wordt geloofd dat zij aan de wieg stonden van het ijzer tijdperk in deze regio. Nog steeds wordt de kennis van het ijzer maken angstvallig geheim gehouden. Slechts oudere vrouwen mogen de kolen uit de omliggende bergen verzamelen en de mannen die zich bezighouden met het smelten dienen zich geheel te onthouden! Je kunt getuige zijn van een vuurdans. Hierbij raken dansers zo in trance dat zij over hete kolen kunnen lopen, een fascinerend schouwspel, wat je eigenlijk niet mag missen.Na een rit door een pittoresk landschap waar je de dorpen van de Kabyestam kunt zien liggen, bereiken we uiteindelijk tegen de avond Kara. De streek rond Kara wordt beschouwd als een van de mooiste regio’s van Togo. We rijden naar de Tabermavallei, waar de inwoners buitenstaanders wantrouwen en zich verschuilen in mooi gedecoreerde, versterkte woningen. Op hun erven duiden fallisch gevormde offerplekken op hun animistische geloof. Tevens is een optioneel bezoek mogelijk aan het Sarakawa nationaal park.
BENIN
Natitingou, Savalou
Dag 12 Kara - Natitingou
Dag 13 Natitingou
Dag 14 Natitingou - Taneka Béri - Djougou
Dag 15 Djougou - Savalou - Dassa - Abomey
We passeren vervolgens bij Boukoumbé de grens met Benin en reizen door naar Natitingou. In de bergen van Atakora leven de nog traditionele Somba een afgezonderd bestaan. Hun lemen huizen lijken op minikastelen. Het etnografische museum in Natitingou is de moeite waard en heeft veel maquettes van de verschillende huizen die in de omgeving worden gebouwd.
Bij Taneka Béri lijken de dorpen tegen de rotswand aangeplakt. Hier vind je een grot waar een fetisjeur zijn diensten aanbied. In Djougou bevindt zich het koninklijke paleis. Het voodoo Dancoli is bekend om zijn weldaden en wordt jaarlijks door duizenden pelgrims bezocht. Het paleis van koning Ghaguidji III in Savalou is ook de moeite waard. Via Dassa bereiken we Abomey.
Abomey, Ganvié, Quidah en Cotonou
Dag 16 Abomey - Porto Novo - Aguégués - Cotonou
Benin is ontstaan uit het machtige koninkrijk Dahomey dat in de 17e eeuw een aanzienlijk deel van West-Afrika besloeg. Het koninkrijk verhandelende slaven aan vooral de Portugezen en de Nederlanders. In Abomey, het bastion van de voodoocultuur, vind je veel traditionele genezers en verschillende fetisjtempels en kun je het gerestaureerde koninklijk paleis bezoeken. Het complex bestond eens uit twaalf gebouwen. De overgebleven gebouwen geven een goed beeld van de geweldige macht van dit koninkrijk. De muren van de paleizen, de graftombes, de bas-reliëfs, de koninklijke tronen en de voorouderaltaren tonen een glorieus maar wreed verleden vol machtstrijd, mensenoffers, liefdes en intriges binnen de enorme harems. In de stad zijn veel traditionele genezers en fetisjtempels.
In de Port Novo is het etnografische museum gevestigd in het voormalige paleis van koning Xogbonou. Ook het museum Honmè met een verzameling kunstvoorwerpen van de Yoruba is een bezoek zeker waard. We rijden verder naar Aguégués, een nabij gelegen palendorp. Hier aanbidden de dorpelingen het omliggende bos. We overnachten uiteindelijk in de Beninese hoofdstad Cotonou.
Bopa en Grand Popo
Dag 17 Cotonou - Ganvié - Quidah - Possotome
Dag 18 Possotome, bezoek Bopa
Dag 19 Possotome - Grand Popo
Dag 20 Grand Popo
Dag 21 Grand Popo - Cotonou - Amsterdam
Dag 22 Aankomst Amsterdam
Over het Nokoué-meer kun je naar het paaldorp Ganvié varen. In dit dorp, bekend als het Venetië van Afrika, staan de woningen op houten palen en verplaats je je met een piroque. Ouidah was het eindpunt van de slavenroute. De vier kilometer lange weg tussen het Quidah Museum of History en het strand is de weg waarlangs duizende slaven wandelden voordat zij aan boord van de slavenschepen gingen. In Quidah staat ook de wieg van de voodoocultus en wordt de Nationale Dag van de Voodoo het uitbundigst gevierd. In de tempel van de python wordt al eeuwenlang de heilige slang Dangbé aanbeden. We overnachten in het slaperige dorpje Possotome. Wie nog zin heeft kan een kijkje nemen op de levendige nachtmarkt. De laatste dagen brengen we door aan het brede zandstrand van Grand Popo. Je kunt hier luieren of nog leuke uitstapjes maken.
Op weg met Djoser
Bij onze reizen is geen sprake van een strak gepland reisschema. Het principe ‘vrijheid-blijheid’ houdt in dat de reisdagen, de woestijntocht en enkele excursies die bij de reis zijn inbegrepen vastliggen, maar dat de resterende tijd vrij is in te vullen. Uiteraard ben je nooit verplicht om aan een excursie deel te nemen. Bij alle excursies zijn entreegelden dan ook exclusief, zodat je zelf kunt bepalen of je mee naar binnen wilt. Wie er liever zelf op uitgaat heeft daartoe alle vrijheid. Op die manier leer je Ghana, Benin en Togo immers het beste kennen. De maximale groepsgrootte voor deze reizen is 20 personen.
Ghana, Benin en Togo hebben een historie waarin koninkrijken macht vergaarden door de handel in goud, ivoor en slaven. De slavenforten bij Elmina en Cape Coast zijn hiervan getuige. Benin heette vroeger Dahomey en de restanten van het paleis van de koningen die eens dit invloedrijke koninkrijk bestuurden zijn door UNESCO uitgeroepen tot werelderfgoed. Het animisme wordt alom beleden en fetisjobjecten kom je veelvuldig tegen. Tijdens de reis ontmoeten we traditionele medicijnmannen en voodoopriesters. In deze landen is het toerisme kleinschalig en kun je ongestoord reizen van de subtropische kust naar de heuvelachtige savannes in het noorden. Overal word je door de hartelijke, vriendelijke bevolking welkom geheten. Op de brede zandstranden bij Grand Popo is het goed toeven.
Prijs v.a.: € 2.495,-
Toeslag 1persoonskamer: € 395,-
Vertrekdata 2012
| Datum | Extra informatie | Beschikbaarheid | Prijs | |
|---|---|---|---|---|
| 18 Maart | Beperkt | € 2.495,- | Boek nu | |
| 15 Juli | voldoende | € 2.595,- | Boek nu | |
| 21 Oktober | ruim voldoende | € 2.495,- | Boek nu | |
| 25 November | ruim voldoende | € 2.545,- | Boek nu | |
| 22 December |
Extra informatieVoodoofestival Quidah, 1 dag langer
|
ruim voldoende | € 2.730,- | Boek nu |
Vertrekdata 2013
| Datum | Extra informatie | Beschikbaarheid | Prijs | |
|---|---|---|---|---|
| 04 Januari |
Extra informatieReisroute omgekeerd en 1 dag langer.
|
ruim voldoende | € 2.730,- | Boek nu |
Inclusief
Vliegreis met KLM/Air France, luchthavenbelasting, veiligheidstoeslag, brandstoftoeslag, vervoer, hotelovernachtingen met ontbijt, excursies volgens programma, Nederlands sprekend reisbegeleiding.
Exclusief
Reisverzekering, visa, overige maaltijden, entreegelden, facultatieve excursies, fooien, persoonlijke uitgaven, etc.
Wijzigingen voorbehouden.
Landarrangement
De prijs van de reis zonder de internationale vluchten bedraagt €1.645
Vluchttoeslagen (inbegrepen)
Luchtvaartmaatschappijen berekenen naast luchthavenbelastingen ook brandstof- en veiligheidstoeslagen. In de gepubliceerde reissom is een totaalbedrag voor deze toeslagen opgenomen. Deze bedragen zijn frequent onderhevig aan veranderingen door nieuwe belastingen/toeslagen en wijzigingen in de kosten van brandstof. Indien van toepassing berekent Djoser een verhoging alsnog door. Voor deze reis is in de reissom een totaalbedrag aan luchthavenbelastingen/toeslagen opgenomen van ongeveer €
365,-
Groepssamenstelling
Onze groepen bestaan uit een goede mix van samenreizenden en alleengaande reizigers. Reis je alleen, dan vind je zeker snel aansluiting in onze kleine groepen.
Gemiddeld bestaan de groepen uit 16 deelnemers. Het minimum aantal deelnemers is meestal 8, het maximum 20. Bij de reizen binnen Europa en in Indonesië is de maximale groepsgrootte 22 personen.
Wil je meer specifieke informatie over de samenstelling van de groep en vertrekdatum van jouw keuze dan kunnen we je telefonisch (071 - 5126400) meer informatie geven over bijvoorbeeld leeftijden en het aantal mannen, vrouwen of alleengaande reizigers.
Belgische geinteresseerden kunnen contact opnemen met Djoser - Divantoura te Gent (09 223 00 69).
Vervoer
Het vluchtschema van KLM/Air France is, onder voorbehoud van wijzigingen:
| Amsterdam | - | Accra | 15:15 | - | 20:00 | |
| Cotonou | - | Parijs | 23:05 | - | 06:10* | |
| Parijs | - | Amsterdam | 07:25 | - | 08:40 |
*=aankomst volgende dag
Tijdverschil: in Ghana is het tijdsverschil -2 uur met Nederland en in de winter -1 uur. In Benin is het dezelfde tijd als in Nederland. In Togo is het tijdsverschil in de winter -1 uur en in de zomer -2 uur.
Landarrangement: de prijs van de reis zonder de internationale vluchten bedraagt € 1.645,-.
De infrastructuur in Ghana, Togo en Benin is met name buiten de kuststrook eenvoudig. De meeste wegen zijn geasfalteerd, maar smal en slecht onderhouden. Naar kleinere dorpen toe zijn de wegen niet geasfalteerd. We reizen met een eigen bus, maar houd er rekening mee dat het reiscomfort mede afhankelijk is van de conditie van de weg. In de plaatsen waar we overnachten beschikken we niet over eigen vervoer. Het is ook veel leuker om daar je eigen tijd in te delen en de omgeving te voet of per (goedkope) taxi te verkennen.
Accommodatie
We overnachten in comfortabele toeristenklasse hotels/huisjes met eigen douche en toilet. De hotels zijn veelal sfeervol en centraal gelegen. De kamers zijn voorzien van airconditioning of een fan. Sommige hotels hebben een zwembad.
Eenpersoonskamer: alleenreizenden worden, in goed overleg, ingedeeld met andere alleenreizenden van hetzelfde geslacht. Wil je niet worden ingedeeld met een andere deelnemer, dan kun je een eenpersoonskamer boeken tegen de daarvoor geldende toeslag van € 395,- per persoon.
Reisdocumenten
- vliegticket: voor deze reis wordt gebruik gemaakt van een e-ticket. Meer informatie over de vlucht ontvang je ongeveer 2 weken voor vertrek.
- paspoort, dat nog zes maanden na vertrek geldig is.
- visa voor Ghana, Benin en Togo. Deze visa kosten elk € 50,-.
6 weken voor vertrek stuurt Djoser je een origineel visumformulier voor Ghana per post toe. De andere visumformulieren kun je downloaden van je Mijn Djoser pagina of aanvragen bij Djoser.
Meer informatie over de procedure krijg je 6 weken voor vertrek per e-mail toegestuurd.
Je kunt de visumaanvragen zelf regelen bij de betreffende ambassade, maar je kunt de visa voor Benin en Togo (maar niet voor Ghana) ook laten verzorgen door Djoser en het Visumburo. In dit laatste geval brengen we naast de kosten van het visum in totaal € 45,- bemiddelingskosten per visum in rekening. Je dient je paspoort dan op te sturen naar het Visumburo.
Geldzaken
De munteenheid van Ghana is de Cedi. 1 Euro is ongeveer 1,99 Ghanese Cedi.
Zowel Benin als Togo hanteren de Franc CFA. Voor een euro krijg je ongeveer Fcfa 657.
Voor de actuele koers kijk op www.oanda.com/convert/classic.
Pinnen: alleen in Accra soms mogelijk met pinpas. In Cotonou uitsluitend met Visa-creditcard.
Contant: contante euro meenemen in biljetten van 50.
Creditcards: uitsluitend met visacard kan bij enkele banken beperkt contant geld worden opgenomen.
Als richtbedrag voor uitgaven die niet bij de reissom zijn inbegrepen, zoals maaltijden, entreegelden, facultatieve excursies en persoonlijke uitgaven, geldt minimaal € 200,- per persoon per week.
Entreegelden zijn laag en variëren per bezienswaardigheid. Houd er rekening mee dat dit bedrag behoorlijk oploopt wanneer je alle bezienswaardigheden wilt bezichtigen. Het is in Benin en Togo gebruikelijk om na afloop de chauffeur en lokale reisbegeleider fooi te geven voor de verleende dienst.
Bagage
Probeer gezien de beperkte bagageruimte in de bus je bagage te beperken tot zo’n 12-15 kg per persoon. Verder verzoeken we je om geen koffer met harde schelp mee te nemen, maar een weekendtas of rugzak. Deze zijn makkelijker op te bergen in het vervoer waar we gebruik van maken. Hardschalige grote koffers zijn niet toegestaan, omdat deze lastig zijn op te bergen in de bus.
Het is raadzaam kleding voor verschillende weertypes in te pakken. Dus luchtige katoenen kleding voor overdag, maar ook een dunne trui of sweater of een fleecejack voor ’s avonds. Houdt er rekening mee dat het noorden van Benin gematigd islamitisch is en korte rokken en korte broeken hier niet op prijs worden gesteld.
Denk tevens aan:
- zwemkleding
- insectenwerend middel
- luchtige kleding met lange mouwen
- fleecejack voor in de avonduren
- zaklantaarn en waxinelichtjes voor stroomstoringen
- toiletpapier (1 rol)
- twee handdoeken
- goedzittende wandelschoenen en (teen)slippers
- veldfles
- zonnehoed + zonnebrandmiddel
- reiswekker
- kopie paspoort en inentingsboekje
- extra tas of /dagrugzakje
Klimaat en geografie
Ghana kent een tropisch klimaat met het gehele jaar temperaturen tussen de 28 en 32 ºC. In heel Ghana is het tijdens het droge seizoen, wanneer de harmattanwind waait vanuit het noordoosten, droog en stoffig. Er zijn twee regenseizoenen aan te wijzen. De eerste is van april tot juli en die daarna van september tot oktober. De regenbuien zijn vaak kort en heftig.
Het hele jaar door schommelt de temperatuur in Benin en Togo tussen de 25-35 ºC. In het noorden kan de temperatuur oplopen tot boven de 40 graden. In beide landen zijn twee verschillende klimaatzones te onderscheiden. In het zuiden zorgt de ligging aan de Golf van Guinee voor twee regenseizoenen (mei-juli en september-oktober) met korte, hevige buien.
In het drogere noorden is er maar één regentijd. Deze valt tussen mei en oktober en varieert plaatselijk sterk. In de periode juli en augustus en tussen eind november en april valt in beide regio’s de minste regen. In het noorden kan het ’s avonds echter wel flink afkoelen.
Het landschap in Ghana bestaat in het zuiden uit grasvlaktes, mangroves, palmbomen en stranden. In het westen en het zuiden zijn er veel tropische bossen en in het noorden bestaat het landschap voornamelijk uit savanne en moerassen. In Ghana zijn veel rivieren, die bijna allemaal richting zee stromen. Het landschap is relatief plat met de hoogste berg de Afadjato (880 m).
Benin en Togo zijn relatief kleine landen en qua grootte te vergelijken met Portugal. De kuststrook is vlak met mooie zandstranden, lagunes, mangroven en kokospalmen. In het midden van beide landen bevindt zich beboste savanne. Verder noordwaarts wordt het landschap bergachtig en minder bebost.
Maaltijden
Het ontbijt is bij de reissom inbegrepen. Hierbij valt in Benin en Togo de Franse invloed op: witbrood, jam en La Vache qui rit smeerkaas. De overige maaltijden zijn niet inbegrepen. Een bekend Ghanees gerecht is fufu of banku: gestampte en stevige deeggerechten gemaakt van cassave, bakbanen of yam. Dit wordt gekookt, en vervolgens gepureerd. Het wordt een plakkerige bal die vervolgens wordt geserveerd met een pittige soep.
Het eten in Togo en Benin is gevarieerd en praktisch identiek: rijst, yam (igname pilé), bakbananen, zoete aardappelen met vis en kip. Meestal wordt bij de gerechten een sausje van olie met tomaten en pepers geserveerd. In sommige restaurants staat ook wild op de kaart, zoals krokodil, aap of slang. Er wordt uitsluitend met de rechterhand gegeten. Gebruik nooit je onreine linkerhand! Op veel plekken is Europees eten voorhanden.
Op straat wordt door veel vrouwen fruit (ananas, bananen, papaja,mango’s ed.) aangeboden en er zijn veel stalletjes waar omeletten en andere lokale gerechten worden geserveerd. Coca Cola (coke) en Fizzy (frisdrank) zijn op de meeste plaatsen verkrijgbaar, net als bier en mineraalwater.
Gezondheid
Een vaccinatie tegen gele koorts is voor zowel Ghana, Benin en Togo verplicht. Je dient het originele inentingsboekje met bewijs van inenting (inentingsdatum dient minimaal 10 dagen voor vertrek van je reis te zijn) mee te nemen op reis! Voorts wordt aangeraden vaccinaties tegen DTP en hepatitis A, evenals malariatabletten.
Informeer in elk geval bij je huisarts of de plaatselijke GGD, die op de hoogte zijn van de laatste ontwikkelingen. Voor een advies per land kun je ook de website raadplegen van het Landelijk Coördinatiecentrum Reizigersadvisering www.lcr.nl of www.itg.be. Het is wel verstandig goed te letten op wat je eet. Tevens raden we je aan een kleine medische kit mee te nemen met o.a. aspirine en middelen tegen darmstoornissen. Een zoutoplossing (zoals ORS) tegen uitdroging komt zeker van pas.
Het is wel verstandig goed te letten op wat je eet. Tevens raden we je aan een kleine medische kit mee te nemen met o.a. aspirine en middelen tegen darmstoornissen. De reisbegeleiding is overigens ook in het bezit van een set met steriel medisch hulpmateriaal. Zorg verder dat je tijdens de reis voldoende rust neemt en voldoende eet en drinkt. Een goede conditie levert een belangrijke bijdrage aan je vakantieplezier.
Hoe zijn de overnachtingen geregeld?
Tijdens deze reis overnachten we in comfortabele hotels of chalets met eigen douche en toilet. De hotels zijn veelal sfeervol en centraal gelegen. Slechts op enkele plekken is een zwembad. De kamers zijn voorzien van airconditioning of een fan.
Hoe wordt er gereisd?
Tijdens deze reis hebben we een eigen bus ter beschikking. In de plaatsen waar we overnachten beschikken we niet over eigen vervoer. Je kunt hier de omgeving te voet of per taxi verkennen.
Hoe wordt de reis begeleid?
De reizen worden begeleid door Nederlands sprekende reisbegeleiding. Deze zorgt voor een soepel verloop van de reis en geeft je praktische informatie over de te bezoeken bezienswaardigheden en de leukste restaurants. In Togo en Benin reist een lokale gids mee, die ons introduceert bij het bezoek aan de verschillende dorpen.
Heb ik visa nodig voor deze landen?
Voor Ghana, Benin en Togo heb je een visum nodig. Je kunt het visum zelf aanvragen bij desbetreffende ambassade/consulaat. De visa kosten op dit moment (januari 2011) elk € 50,- per stuk. Via de webpagina Mijn Djoser stellen we uiterlijk een maand voor vertek de visumformulieren beschikbaar. Die van Benin en Togo kan je hier downloaden en uitprinten. Het orginele visumformulier voor Ghana ontvang je automatisch van ons over de post. Je kan vervolgens de drie visa per post aanvragen. We raden aan om paspoorten uitsluitend aangetekend op te sturen en aan jezelf geaddresseerde enveloppen voorzien van voldoende postzegels (voor aangetekend versturen) bij te sluiten!
Je kunt de visa ook laten verzorgen door Djoser en het Visumburo.In dat geval brengen we naast de kosten van het visum € 28,- bemiddelingskosten per visum in rekening. Je dient je paspoort dan een keer op te sturen naar het Visumburo in Amsterdam. Meer informatie over de procedure ontvang je na boeking. De visumformulieren kun je vervolgens via je Mijn Djoserpagina electronisch invullen en online verzenden naar het visumburodownloaden van je Mijn Djoser pagina. Het visumformulier voor Ghana ontvang je automatisch van ons over de post.
Wat dien ik in te vullen op de verschillende visumformulieren?
Heb je vragen over het invullen van de visumformulieren dan vind je hier een uitleg over wat je in moet vullen op deze visumformulieren.
Kan ik tijdens de reis pinnen?
In Togo en Benin kun je vrijwel nergens pinnen. De pinautomaten die daar aanwezig zijn kunnen vaak alleen gebruikt worden met een Visacard. In Ghana in Accra en in Kumasi is het mogelijk om te pinnen. Helaas lukt dit niet altijd. Je dient daarom voldoende euro’s mee te nemen die je ter plaatse kunt omwisselen in de lokale valuta. We adviseren je daarom om het bestedingsbedrag in contante euro’s mee te nemen.
Wat is het voltage in deze landen en heb ik een wereldstekker nodig??
Het voltage in Togo en Benin is 220 volt. In Ghana is het voltage 230 volt. In de meeste hotels kun je batterijen opladen. Er worden verschillende stopcontacten gebruikt, wij adviseren je ook om een wereldstekker mee te nemen. Houd er rekening mee dat de stroom regelmatig kan uitvallen. Wij raden je dan ook aan om reserve batterijen mee te nemen.
Kan ik tijdens de reis naar huis bellen of emailen?
Bellen is in de grotere plaatsen mogelijk. Mobiel bellen is sterk afhankelijk van je Nederlandse provider, dus informeer daar even naar hun contracten. Het is op steeds meer plaatsen mogelijk om gebruik te maken van internet en e-mail.




Tel: 071-5126400